Olay Yeri Biyolojik Örneklerinden Suçlu Yaşı Tahmini

Doç. Dr. Beytullah KARADAYI
Cerrahpaşa Tıp Fakültesi, Adli Tıp Anabilim Dalı
Dr. Öğr. Üyesi Şükriye KARADAYI
Altınbaş Üniversitesi, Sağlık Hizmetleri Myo
Dr. Öğr. Üyesi Nurdan SEZGİN
İstanbul Aydın Üniversitesi, Sağlık Hizmetleri MYO
Özet
Olay yerindeki biyolojik deliller kullanılarak suçluların yaşının tahmini adli soruşturmalar için oldukça önemlidir. Bu amaç doğrultusunda olay yeri adli biyolojik örneklerinden kişinin yaş tahmini için henüz rutin uygulamalara girmiş bir metot bulunmamaktadır. Moleküler genetik gelişmelerle birlikte, adli vaka çözümünde, bilinmeyen bir DNA kaynağından saç, göz ve cilt rengi ile coğrafi alt yapısının tespitini sağlayan SNP analizleri zamanla kullanılmaya başlanmıştır. Aynı şekilde epigenetik mekanizmalar üzerinde gerçekleştirilen son çalışmalar DNA metilasyon düzeylerinin adli amaçlı yaş tahmini için vaka çözümünde kullanılabileceğini göstermiştir. Bu konu üzerinde çalışan araştırıcılar yaşlanma ile insan genomunda bulunan yaş ile ilişkili spesifik metilasyon bölgelerini keşfetmişlerdir. Bu kapsamda son on yılda adli bilimler uzmanlarının yaş ile ilişkili DNA metilasyon işaretlerine olan ilgisinin hızla büyüdüğü görülmektedir. Farklı metodolojik yaklaşımlar ile bugüne kadar test edilen DNA metilasyon belirteçleri (CpG siteleri) kullanılarak biyolojik örneklerden ± 3–4 yaş tahmin doğruluğunda sonuçlar elde edilmiştir. Böylelikle adli bilimler alanında genetik ve epigenetik çalışmaların ilerlemesi ile kanıt örneklerin DNA’sından fenotipik özellikler belli hata oranları ile tahmin edilmeye başlanmıştır. Son yıllarda adli bilimlerde yaş tahmini için; DNA metilasyon düzeyleri ile biyolojik yaş arasındaki doğrusal korelasyon bulunan yeni çoklu CpG bölgelerinin keşfi ve analizi ile yaş tahminlerindeki hata oranları daha da düşme eğilimindedir. Bu çalışmada bu alandaki son gelişmelerin ortaya konulması ve epigenetik temelli gerçekleştirilen yaş tahminlerinin adli amaçlı kullanımının değerlendirilmesi amaçlanmaktadır.
Anahtar Kelimeler: Yaş Tahmini, Kimliklendirme, DNA, Epigenetik Mekanizmalar.

Criminal’s Age Estimation from Biological Samples in the Crime Scene
Abstract
The estimation of criminal’s age using by biological events at the crime scene is very important for forensic investigations. For this purpose, there is no method that has yet to be routinely applied to the age estimation from biological samples at the crime scene. Along with molecular genetic developments, SNP analysis has been started to use in the forensic case to determination of the geographic infrastructure and, hair, eye and skin color. On the same way, recent studies on epigenetic mechanisms have shown that DNA methylation levels can be used in case resolution for forensic age estimation. Researchers working on this topic have discovered that age-related specific methylation sites in the human genome with aging. In this context, in the last decades it has seen observed that forensic science experts have grown rapidly in relation to age-related DNA methylation markers. Results obtained from biological samples ±3-4 age prediction accuracy using DNA methylation markers (CpG sites) tested so far with different methodological approaches. Thus, the advancement of genetic and epigenetic studies in the field of forensic sciences phenotypic features from the DNA of evidence samples are estimated with a few error rates. In recent years for forensic science, error rates in age estimates are further reduced with detection and analysis of new multiple CpG regions with linear correlation between DNA methylation levels and biological age. In this study,
it is aimed to evaluate the recent developments in this field and to evaluate the use of epigenetic based age estimates for forensic purposes.
Keywords: Age Estimation, Identification, DNA, Epigenetic Mechanisms.

nurdansezgin hakkında

1985’te İstanbul’da doğdum. İlk, orta ve lise eğitimini İstanbul’da tamamladım. Ankara Üniversitesi Antropoloji Bölümü'nde, 2007 yılında Doç. Dr. Mehmet Sağır’ın danışmanlığında “18-25 yaş aralığındaki 100 erkek ve 100 kız öğrenci arasındaki el ve yüz uzunluklarının incelenmesi” konulu tezimle lisans; 2012 yılında İstanbul Üniversitesi Adli Tıp Enstitüsü Sosyal Bilimler Anabilim Dalı’nda, Prof. Dr. Mehmet Yaşar İşcan’ın danışmanlığında “Alt yüz bölgesinden morfolojik yöntemlerle yaş tayini” konulu tezimle yüksek lisans ve yine aynı birimde 2017 yılında Doç. Dr. Gökhan Ersoy’un danışmanlığında “Dijital ortamda insan yüzlerindeki yaşa bağlı değişimlerin metrik olarak incelenmesi” konulu tezimle doktora eğitimimi tamamladım. 2016/2017 eğitim öğretim yılında İstanbul Aydın Üniversitesi Sağlık Hizmetleri Meslek Yüksek Okulu’nda eğitim vermeye başladım. 2019 yılı Şubat ayından itibaren İstanbul Arel Üniversitesi Sağlık Bilimleri Yüksek Okulu Sosyal Hizmet Bölümü’nde görevime devam etmekteyim.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s